Včelí naučná stezka Jana hraběte Harrachov

Včelí naučná stezka Jana hraběte Harracha

V červenci 2012 byla v Harrachově otevřena Včelí naučná stezka, v roce letošním je připraveno mnoho dalších novinek.
Začátek stezky je za mostem u harrachovského autobusového nádraží, kde dále pokračuje směrem do harrachovské části zvané Rýžoviště. Na stezce je celkem 11 stanovišť, kde se návštěvníci dozvědí nejen zajímavé informace ze života včelek, ale uvidí i úly a to od nejstarších po nejnovější typy, které jsou všechny obydlené včelami. Dva z úlů jsou prosklené, tudíž je možno vidět pilné včelky přímo v akci. Stezka vede převážně údolím Rýžoviště podél Ryzího potoka, kde si můžou návštěvníci osvěžit unavené nožky či si posedět na lavičkách ve stínu smrků a zaposlouchat se do včelího bzukotu a zurčení potůčku. Všechny stanoviště zdobí navíc krkonošská květena, takže na stezce jsou využity opravdu všechny smyslové vjemy. Na nejvyšším místě stezky je stanoviště věnováno patronu všech včelařů – sv. Ambroži. Zde je návštěvník za výstup odměněn nejen krásným výhledem na údolí Rýžoviště, ale také může své pocity a dojmy sdělit do zápisníku, který je umístěn přímo na křížku sv. Ambrože.
V cíli samotné stezky, tj. v Pensionu Renata, jsou návštěvníci otestováni otázkou ze života včel. Po jejím správném zodpovězení na ně čeká odměna v podobě čestného absolventského razítka Včelí naučné stezky hraběte Jana Harracha.
Zvídavější návštěvníci si své vědomosti týkající se včel mohou rozšířit a to přímo u zkušeného a znalého včelaře pana Jaroslava Čecha.
Právě díky jeho nápadu a nadšení celá stezka vznikla. Samozřejmě k tomu bylo zapotřebí i několik dalších šikovných a pracovitých rukou dobrovolníků. Výsledek několikatýdenní práce všech je opravdu impozantní. Zájemci o odborný výklad mohou pana Čecha kontaktovat na tel.: 724 015 209.
V letošním roce se navíc pro návštěvníky chystá na stezce několik novinek, které budou pro příchozí jistě příjemným zpestřením.
Délka stezky je cca 3,5 km. Cesta od autobusového nádraží k Lesnímu Zátiší vede po asfaltové silnici, kde je minimální provoz aut a poté se stáčí doprava, kde navazuje na cestu přírodním terénem, pro někoho s náročnějším stoupáním.
Přijďte se sami do Harrachova přesvědčit, že na citátu L. A. Senecy něco je:

http://www.jizerky.cz/turistika/priroda/naucne-stezky/vceli-naucna-stezka-jana-hrabete-harracha/_detail/

3 km
Snadná

Body zájmu