Oddychová Hrrachov

Popis trasy:
Začátek trasy je v Harrachově na Novém Světě u hotelu Motejlek - u  benzinové pumpy.  Po vedlejší silnici výše, po červené,  mírně stoupáme až na křižovatku u hotelu Karolína. Po hlavní silnici směrem na Polsko pak dále asi 200 m a první odbočkou vpravo do lesa - to již po žluté. Dalším mírným stoupáním pak podcházíme obchvat Harrachova a na rozcestí na rovince výše pokračujeme přímo do lesa  - tato cesta je bez  značení. Naše cesta stále stoupá, vedle řeky Kamenice s řadou kamenných hrází a s řadou vhodných míst pro fotografy. Bez odbočení pak pokračujeme stálým mírným stoupáním  až na rozcestí kde asfaltová cesta odbočuje vlevo přes malý most. Naše trasa však pokračuje přímo dalším stoupáním po lesní cestě vedle řeky Kamenice.
Varianta trasy: na rozcestí vlevo přes most po širší lesní cestě nejprve mírným stoupáním a později klesáním až na hlavní silnici s pdstavnou plochou vedoucí z Harrachova na Polsko. Po silnici pak asi 300 m níže k obchvatu města. Tato oddychová varianta je vhodná především pro starší osoby nebo i matky s dětmi.     
Po příchodu k mostu na Janouškově cestě - až do těchto míst je tato trasa shodná s trasou číslo 8 - Na Voseckou boudu - pokračujeme vlevo dalším mírným stoupáním.   Asi po 500 m  začne naše cesta klesat a to až nakonec celé naší trasy. U cesty dále  míjíme lesáckou chatu Alfrédka, která leží v těsné blízkosti naší cesty po levé straně. Cestou dále máme překrásné výhledy po okolí a to i do Jizerských hor - vidíme i dominantu Jizerky horu Bukovec.Dalším klesáním se postupně dostaneme až pod silniční přechod do Polska, Harrachov- Jakuszyce. Po příchodu na silnici tuto přecházíme a pokračujeme nyní již po červené značce dále. Vzápětí přicházíme na tak zvanou Starou celní cestu a po ní se dáme vlevo. U prvního rozcestí po mírném klesání odbočujeme vpravo a dále cestou vedle odbočky z říčky Milnice se dostáváme k Huťskému rybníku - další vyhledávaný zdroj pěkných obrázků. Cestou pak až za závoru dále a zde ihned vpravo k lesu níže. Vedle potoku pak vlevo - je zde ještě Chovný rybník - a přes dřevěný most na sportovní kolečko pro biatlon dále. Vlevo pak na hlavní silnici a na začátek naší trasy.

http://www.harrachov.cz/turistika-trasy-p3.asp