Na Štěpánku Harrachov

Popis trasy:
Začátek trasy je v Harrachově na Novém Světě u hotelu Motejlek - u  benzinové pumpy.  Po hlavní silnici asi 150 m výše a vlevo přes most - řeka Milnice. Po vedlejší silnici pak dále  téměř v protisměru, nejprve skoro  po rovině a později mírným, ale  delším stoupáním až na Mýtiny. Od  hlavní silnice jdeme  stále po červené turistické značce. Můžeme však využít též místní autobusové dopravy a naší trasu  začínat až na Mýtinách. Na Mýtinách první odbočkou vlevo po zelené a kolem Buštěhradské chaty dále klesáním až na státní silnici níže. Zde vlevo a vzápětí vpravo stále po zelené - nyní již po úzké místní silnice - po mostě řeku Jizeru.
Na silnici křižovatce pak  vpravo asi 200 m a naproti vchodu do továrny u silnice odbočujeme vlevo.  Dlouhým stoupáním lesem pak až k Turnovské chatě téměř na vrcholu. Naproti chatě pak lesní cestou mírným stoupáním k vlastní rozhledně Štěpánka na vrchu Hvězda.
Po prohlídce okolí z překrásné rozhledny pak stejnou cestou zpět k Turnovské chatě a cestou pod chatou vlevo - ne dolů. Za závorou rovně a později mírným stoupáním vpravo. V zatáčce výše pak z této pěkné cesty rovně  do lesa a lesní cestou asi po 150 m přes les vpravo k Bílé skále - není značeno  ale rozhodně stojí za zhlédnutí, je to zajímavý přírodní útvar. Od Bílé skály pak zpět na tuto lesní cestu a přímo dále přes les klesáním úzkou pěšinou až na širokou pěknou cestu  vpravo se žlutou značkou níže. Po cestě dále  vlevo až na rozcestí na Perlíčku - je zde též známá hospoda.  Zde odbočujeme vlevo  po zelené  až na rozcestí Na Bosně dále. Po místní úzké silnici pak klesáním až do středu obce Paseky nad Jizerou.Vlevo již vidíme kostel a též známé místní muzeum.
Po případné prohlídce muzea  pokračujeme po zelené, před kostelem, prudkým klesáním až na cestu níže, která tuto kříží. Je to tak zvaná Planýrka a je značena modře. Vlevo po ní pak  téměř po vrstevnici, z větší částí v lese,  ke starému mostu na Mýtě. Zde pokračujeme buď po silnici na začátek naší trasy, tedy na křižovatce výše vpravo,  nebo  na rozcestí u starého mostu přímo dále po modré až k zelené značce výše. Dále již známou cestou přes Mýtiny, tedy stoupáním a pak zase klesáním,  na začátek naší trasy v Harrachově.

http://www.harrachov.cz/turistika-trasy-p5.asp

23 km
Střední

Body zájmu