Na Jizerku varianta 1 Harrachov

Popis trasy:
Harrachov, Nový Svět. Začátek této naší trasy je v Harrachově na Novém Světě u hotelu Motejlek. Odtud  po hlavní silnici přes Janov  na křižovatku na Mýtě. Na křižovatce u benzinové pumpy pokračujeme po hlavní silnici mírným stoupáním vpravo a to až za obloukový most přes Jizeru. Za mostem ihned vpravo a po vedlejší silnici do Kořenova. Stoupáním pak kolem restaurace Márt  a penzionu U Krbu až k vlakovému nádraží.
Kořenov, vlakové nádraží. Od nádraží  přímo a po přejezdu kolejí delším stoupáním na Horní Polubný. Na první křižovatce - u hotelu Sport - odbočíme vpravo a dalším stoupáním stále po místní silnici až na Václavíkovu Studánku na vrcholu. Dále  bez odbočení až na parkoviště pod Bukovcem v osadě Jizerka.
Jizerka, parkoviště pod Bukovcem - Mořina. Přes parkoviště pak vpravo k lesu a lesní cestou, zpočátku prudkým sjezdem, až k železničnímu mostu nad cestou.  Dalším sjezdem pak až k  prvnímu rozcestí níže v Kořenově. Zde vlevo a přes starý  most přes Jizeru mezi chaty dále - to jsme již v Údolí naděje. Skoro celá cesta až sem  z parkoviště pod  Bukovcem vede po červené turistické značce.
Kořenov, Údolí naděje.  Cestou dále stoupáme  k lesu a za závorou nejprve prudkým stoupáním po lesní cestě na Mýtiny. Tento úsek naší cesty nevede již po červené značce!!  Dále nám již známou cestou to je po místní silnici.
Varianta trasy: z parkoviště na Bukovci pokračujeme pěkným sjezdem přímo do osady Jizerka. Za hotelem Panský dům, na rovině, odbočujeme vpravo a jedeme kolem místního muzea, které můžeme v případě našeho  zájmu a časových možností navštívit. Po příjezdu na panelovou cestu dále pak vpravo a za závorou  značenou  cestou opět vpravo. Dalším sjezdem pak na turistický přechod do Polska níže. Kola však v tomto sjezdu musíme místy vézt. Po novém mostě pak překračujeme řeku Jizeru a tím zároveň státní hranici v pěkném prostředí údolí řeky Jizery. Za mostem vlevo mírným stoupáním pokračujeme  k rozcestníku výše a odtud již po lepší cestě vpravo na Orle - je to známé rozcestí cest s restaurací. Zde pak buď po asfaltové cestě dále  a výše na rozcestí asi po 2 km vpravo - nebo cestou přímo naproti restaurace až na hraniční turistický přechod do České republiky, Harrachov - Polana Jakuszycna. Za přechodem pak již sjezdem k vlakovému nádraží na Mýtinách a dalším sjezdem pak  na Nový Svět tedy na začátek naší tras. Tato varianta je příjemným zpestřením hlavní trasy bez velkého prodloužení trasy.

20 km
Střední

Body zájmu