Rozhledna na Proseči u Jablonce nad Nisou

Vyrážíme od rozhledny Lidové sady – po modré směr na Jablonec nad Nisou

Rozhledna na Proseči u Jablonce nad Nisou
Typ/materiál: kamenná rozhledna
Lokalita: Prosečský hřeben mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou, cca 4 km severozápadně od Jablonce nad Nisou
Okres: Jablonec nad Nisou
Období výstavby: květen až srpen 1932
Oficiální zpřístupnění: 21. srpna 1932
Celková výška: 24 m
Výška vyhlídkové plošiny: 20 m
Počet schodů: 105
Otevírací doba: rozhledna je od 1. května 2009 opětovně po rekonstrukci otevřena, navštívit ji lze během víkendových otevíracích hodin: 13-16 hod.
Přístup: autem se sem dá dojet z Jablonce-Rýnovic, kde je u hlavní silnice informační cedule. Z Liberce se jede na Jablonec nad Nisou po Kunratické silnici a těsně před Rýnovicemi je zmíněná odbočka doprava. Pak již jen cca 800m, parkovat lze poblíž rozhledny.
Výhled: omezen především na Liberec a Ještěd

Historie: Současná kamenná rozhledna na Prosečském hřebenu východně od Liberce je historicky třetí stavbou tohoto druhu na tomto místě. Jako první zde od roku 1892 stávala jednoduchá trámová konstrukce. Šest metrů vysoká stavba byla vybudována z podnětu liberecké sekce Německého horského spolku. Návštěvníci se však dlouho z výhledu netěšili. V únoru 1894 byla rozhledna stržena vichřicí. Byla sice opravena, ale definitivně zanikla v roce 1901, kdy byla zasažena bleskem.

Výstavby nové rozhledny se poté, co liberecká sekce neměla dostatek prostředků, ujala sekce jablonecká. Jeho představitelé požádali známého architekta Roberta Hemmricha o projekt levné vyhlídkové věže. Výsledkem byla 12 metrů vysoká dřevěná konstrukce ve tvaru kryté strážní věže. Její otevření proběhlo v květnu 1908. Náklady na realizaci projektu činily 1800 korun. Věž sloužila turistům až do 21. srpna roku 1921, kdy ji silný orkán porazil a úplně zdemoloval.
Zbudování v pořadí třetí rozhledny proběhlo o několik let později. V roce 1928 zde Konrád Hübner nechal vystavět turistickou chatu. Rozhlednu přistavěl jablonecký spolek opět podle projektu Hemmricha. Stavba 24 m vysoké věže z masivních žulových kvádrů byla zahájena v květnu 1932 a dokončena za 4 měsíce, přesně 21. srpna 1932. Celkové náklady na pořízení rozhledny činily zhruba 200 tisíc korun.

V 90. letech minulého století prošla chata i rozhledna zásluhou nového majitele mnohými úpravami. Když byla v polovině roku 2003 chata uzavřena z důvodu chystané rekonstrukce, byla zřejmě v noci 3. července 2003 úmyslně zapálena a z velké části vyhořela. Rozhledna byla uzavřena a brzy se stala snadným terčem vandalů, v její blízkosti opakovaně vznikala černá skládka. V říjnu 2007 byl areál na Proseči odkoupen od jablonecké radnice výrobním družstvem Brilant, které se zavázalo provést opravy věže, zpřístupnit ji veřejnosti a počínaje rokem 2009 zahájit obnovu turistické chaty.

V květnu 2008 byly odstraněny zbytky původní vyhořelé chaty (viz. foto dole) a během podzimu téhož roku proběhly opravy věže (zasklívání oken, spárování zdiva, nátěrové práce, úklid). Rekonstruovaná rozhledna byla opětovně pro veřejnost otevřena 1. května 2009.
 
http://rozhledny.webzdarma.cz/prosec.htm

11 km
Střední

Body zájmu