Liberec

Liberec se nachází na severu Čech v tzv. Frýdlantském výběžku, v kotlině mezi Jizerskými horami (SV) a Ještědským hřebenem (JZ).

Centrum města – nám. Dr. E. Beneše leží na 50°43´ severní šířky a 15°04´ východní délky ve výšce 374 m.n.m. Nejvyšším bodem je vrchol Ještědu ve výšce 1012 m.n.m., dolní stanice kabinové lanové dráhy má 600 m.n.m.,  koryto řeky Nisy je kolem 350 m.n.m. Rozloha: 10610 h

LIBERECKÉ ATRAKTIVITY
Dominantou Liberce je 1012 m vysoký Ještěd, korunovaný podivuhodnou siluetou televizního vysílače a horského hotelu (1966-1973). Neobvyklá stavba si žádala také neobvyklé stavební postupy, z nichž některé byly v praxi vyzkoušeny vůbec poprvé. Autor projektu architekt Karel Hubáček byl za své dílo oceněn vysoce prestižní Perretovou cenou (1969). I samotná budova již získala díky své originalitě mnohá ocenění: např. národní kulturní památka, stavba 20. století a dokonce usiluje o zápis mezi „elitu“ – památky UNESCO.  Druhým symbolem města je budova novorenesanční radnice (1888-1893), postavená dle projektu vídeňského architekta Franze von  Neumanna firmou Sachers  a Gärtner. Pozornost si zaslouží především její bohatě zdobené fasády, vzácné vitráže a nádherná obřadní síň, která je skvělou ukázkou precizní řemeslné práce. Přes svůj věk proto zůstává radnice i nadále jedním z nejvzácnějších architektonických klenotů města pod Ještědem.

Dalším magnetem je Zoologická zahrada v Liberci z roku 1919 – nejstarší svého druhu v ČR. V současné době se specializuje na chov vzácných a v přírodě často kriticky ohrožených druhů zvířat, z nichž největší zájem návštěvníků poutá liberecká rarita – bílí tygři. Pozornost si jistě zaslouží i vzácní takini čínští, panda červená, nebo největší kolekce dravých ptáků v Evropě. Atraktivní podívanou nabízí krmení lachtanů, pro děti je připraven pestrobarevný vláček nebo tzv. kontaktní ZOO, kde si mohou sáhnout na krotká domácí zvířátka a pozorovat je z bezprostřední blízkosti. Liberecká ZOO tak nabízí svým návštěvníkům nejen zábavu a poučení, ale i možnost příjemné relaxace.

Dalším významným turistickým cílem města je Botanická zahrada Liberec. Zahrada sice byla zpřístupněna již roku 1895, avšak zásluhou nedávné rozsáhlé rekonstrukce je nyní nejmodernější zahradou v Čechách a její výstavní skleníky jsou opravdovým rájem rostlin. Svou krásou vás jistě nadchnou noblesní orchideje, půvabná květnice, miniaturní svět bonsají nebo unikátní expozice masožravých rostlin. Tvář prehistorie planety zachycuje pavilon Pravěk, atmosféru zámeckých oranžérií si pro změnu vychutnáte u pozoruhodné sbírky kamélií. Zajímavý svět ticha pod vodní hladinou pak nabízí soustava akvárií s rejnoky nebo žraloky, ale i třeba mnohem běžnějšími skalárami a neonkami. V létě nepřehlédnete venkovní rosárium a velké alpinum s teplomilnou květenou severních Čech.

Mezi významné liberecké atraktivity se řadí také unikátní projekt rodinné zábavy – Centrum Babylon. Jedná se o rozsáhlý zcela zastřešený komplex vybudovaný v prostoru bývalé továrny, představující v podstatě „městečko pod jednou střechou.“ Hlavní turistickou atrakcí Babylonu je velký aquapark se soustavou bazénů s vodními chrliči, děti pak potěší zejména lunapark – s množstvím pouťových atrakcí nebo „iQpark“, kde je celá řada pozoruhodných exponátů, detailní modely lidské anatomie, různé hlavolamy, hádanky atd. Babylon dále nabízí několik restaurací různého typu, obchůdky, bowlingovou halu a hotel.  Od roku 2012 se může Liberec pochlubit další atraktivitou – nejnovějším DinoParkem v ČR, který má pro návštěvníky připraveno na sedmdesát prehistorických modelů zvířat ve třiceti scénách s doprovodnými zvukovými efekty, 4D kino, stezku pro odvážné děti „DinoTrek“ a mnoho dalšího.

zdroj: http://infoliberec.eu/cs/vse-o-liberci/profil-mesta/

VšeCyklotrasaNaučná trasaTuristická trasa

Hravé putování ještědským lesem

Ještěd

Ještědská Osečná

Ještědské vápence

Kateřinky, Fojtka, Bedřichov

Liberec - Bedřichov

Liberec - Mnichovo Hradiště

Liberec Chrastava

Liberec – Bedřichov, Janov nad Nisou

Liberec – Český Dub po červené značce

Liberec – Český Dub po zelené značce

Liberec – Sychrov po cyklostezce 3044

Martinská stěna a Kateřinky

Okolo Liberce

Po modré do Jablonce nad Nisou

Po žluté do Frýdlantu

Rozhledna na Proseči u Jablonce nad Nisou

Terasy Ještědu

Z Ještědu po červené

Body zájmu

Turistické cíle