Kolín

Kolín (německy: Neu Kolin, později jen Kolin, někdy Kolin an der Elbe) je okresní město na východě Středočeského kraje na řece Labi. V roce 2013 zde žilo 31 077 obyvatel a má rozlohu 35 km² s průměrnou nadmořskou výškou 220 metrů a bylo evidováno 4713 adres. Je důležitou železniční křižovatkou. Provozuje se zde průmysl chemický, automobilový, strojírenský, potravinářský a polygrafický.

Kolín je také název katastrálního území o rozloze 23,47 km2.

Kolín není pouze průmyslovým centrem, ale také místem s bohatou minulostí a cennými památkami. Místem, kde si na své přijdou milovníci kultury i příznivci turistiky a sportovního vyžití.

Mezi nejvýznamnější historické památky patří chrám sv. Bartoloměje a areál bývalého židovského ghetta.  Nejstarší část raně gotického chrámu pochází z druhé poloviny 13. století. Roku 1349 byl však chrám těžce poškozen požárem. Jeho obnovu řídil dvorní architekt Karla IV. Petr Parléř, jeho nový vysoký chór se dochoval do současnosti. Součástí chrámu je zvonice z roku 1504, gotické děkanství, unikátní barokní kostnice z roku 1733 a budovy dvou nejstarších kolínských škol. 

Dominantou židovského ghetta je bezesporu budova synagogy z konce 17. století. Synagoga patří k nejstarším a nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. V budově je zachován původní raně barokní svatostánek (aron ha kodeš). Synagoga sloužila náboženským účelům až do zániku kolínské židovské obce v roce 1953. V současnosti je synagoga využívána ke kulturním účelům, zejména pro její jedinečnou akustiku. Uvnitř je umístěna stálá expozice nazvaná „Žili tu s námi“, seznamující návštěvníky s dějinami kolínské židovské obce. 

Vně města se rozkládají dva židovské hřbitovy. Starý židovský hřbitov patří k nejstarším židovským hřbitovům v Čechách. Nejstarší dochované náhrobky pocházejí asi z roku 1492. Na ploše o rozloze více jak hektar se nachází přes 2 500 náhrobků. Nový židovský hřbitov vznikl v letech 1886–87 a židovským obyvatelům Kolína sloužil až do 2. světové války. V roce 1945 byl hřbitov poškozen při bombardování Kolína. Většina z tisícovky náhrobků je ovlivněna nežidovskou hřbitovní tvorbou a to jak ve formách, materiálu, výzdobě i nápisech ve kterých převažuje latinka nad hebrejštinou.

Kolín se chlubí výstavní radnicí, která je složena ze dvou domů rozdílného stáří.  Starší z obou domů, původně nazývaný dům Kolerovský, sloužil jako radnice již od roku 1494. V mladší, o patro nižší budově se dříve nacházel hostinec, později kasárna. Dnešní podobu radnice určila pseudorenesanční přestavba ze závěru 19. století, vedená architektem Janem Vejrychem. Na průčelí starší části upoutávají pozornost zejména fresky s výjevy z dějin města, vytvořené akademickým malířem Adolfem Liebscherem. Obřadní síň zdobí triptych Václava Radimského nesmírné umělecké hodnoty.

Na druhém břehu Labe se tyčí pozdně gotická věž zvaná Práchovna. Postavena byla jako součást předsunutého městského opevnění, svůj název však získala až v 18. století, kdy zde bylo skladiště střelného prachu. Po rekonstrukci slouží v letní sezoně jako rozhledna. 

K dominantám města patří Kolínská vodárenská věž, nyní rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabízí tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program. Jedná se o významnou technickou a architektonickou památkou (postavena podle plánu významného českého architekta Františka Jandy, žáka Jana Kotěry), která je cenným dokladem architektury celé 1. poloviny 20. století. Vnitřní expozice má za cíl informovat jak o historii budovy a technické infrastruktuře, tak poukazovat na další turistické cíle v okolí.

Více na: http://www.vodarnakolin.cz/

Pro mnoho lidí je Kolín městem spjatým s dechovou hudbou a červnovým festivalem dechových orchestrů Kmochův Kolín. I další významná kulturní událost připadá na červen. V blízkém okolí města totiž probíhají vzpomínkové akce na tzv. bitvu u Kolína, kterou 18. 6. 1757 svedla vojska Rakouska pod velením maršála Dauna a Pruska, vedeného samotným králem Bedřichem II.

Kromě jednorázových akcí však má Kolín i stálé kulturní scény. K těm již zavedeným patří Regionální muzeum, Městská knihovna, Kino 99, Městský společenský dům a Městské divadlo s nově otevřenou Galerií města Kolína. První výstavou je expozice obrazů Václava Radimského s názvem Melancholie - výběr z díla. Výstava potrvá do 23. června 2013.

Tradiční odpočinkovou zónou je lesopark Borky, kde se nachází nejen řada sportovišť, ale také 4,5 km dlouhá naučná stezka s 10 zastávkami, která zájemce provede lesní krajinou částečně podél řeky Labe. Nenáročný terén je ideální pro cyklistiku i bruslení.

V příměstské části Sendražice nabízí v letních měsících jedinečný zážitek tzv. Kolínská řepařská drážka. Jedná se o obnovenou část úzkokolejné železnice, jež kdysi přepravovala cukrovou řepu, nyní však vozí malé i velké návštěvníky rekonstruovanými vagony taženými parní, nebo dieselovou lokomotivou.  

Možnost sportovního vyžití nabízí aquapark Vodní svět Kolín. Tento aquapark je sportovním klenotem Kolínska. Nabízí pod jednou střechou mnoho zážitků. V jeho kryté části naleznete relaxační bazén s tryskami,vodopády a chrliči. Je zde i pětidráhový bazén, skluzavka a dvě velké výřivky. Také rozsáhlá letní plovárna je vybavena velkým bazénem a tobogánem. Na různých vodních atrakcích si přijdou na své i děti. Dále je k dispozici solná jeskyně, sauna a masáže, sportovní areál včetně tenisových kurtů a hřišť. Sportoviště doplňuje i možnost občerstvení v tzv. mokré i suché zóně.

Více na: https://www.vodnisvetkolin.cz/

Pro ubytování můžete využít Penzion Pod věží, který je situován v historickém centru města Kolína, ale přesto ve velmi klidné ulici. Dům byl postaven okolo r. 1450 přímo pod chrámem sv. Bartoloměje. Po celkové rekonstrukci v roce 2012 vám nabízí 10 pokojů odkud můžete vyrazit za zábavou, nebo za místními památkami. Židovská čtvrť, synagoga, nebo židovský hřbitov, Chrám sv. Bartoloměje, muzeum a radnice to vše najdete během 5ti minut.

Více na: http://www.penzionpodvezi.cz/

Město Kolín má určitě co nabídnout milovníkům historie, rodinám s dětmi i sportovně založeným lidem. Zkrátka – je tu pro každého něco,
přijeďte se přesvědčit!

Městský úřad Kolín
Karlovo náměstí 78
280 12 Kolín I
 
Tel. 321 748 111
posta@mukolin.cz

http://www.mukolin.cz/

MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM Kolín
Na Hradbách 157, 280 02, Kolín I

TELEFON: +420 321 712 021
MOBIL: +420 774 138 197
E-MAIL: mic@mukolin.cz

https://www.infocentrum-kolin.cz/

 

VšeCyklotrasaNaučná trasaTuristická trasaIn-Line

Borky Kolín

Cyklo okruh přes Kolín

Kolem Řepařské drážky, Kolín

Kolín - Poděbrady

Krajem bitvy u Kolína

Krajem F.  Kmocha a J. K.Tyla, Kolín

Labská stezka

Na zámek Ratboř, Kolín

Od synagogy ke hřbitovu, Kolín

Pěšky i na kole za koupáním do Týnce, Kolín

PR Veltruby do Velkého Oseku a zpět, Kolín

Ratbořský okruh, Kutná Hora

Tři Dvory, Kolín

Údolím Polepky, Kolín

Za historií řepařské drážky, Kolín

Za Kladrubskými hřebci, Kolín

Za moderní architekturou, Kolín

Ze Zálabí k Řepařské drážce, Kolín

Body zájmu

Kulturní akce

Turistické cíle