Havířov

Havířov (polsky Hawierzów) je statutární město v těšínském Slezsku, v Moravskoslezském kraji, 11 km jihovýchodně od Ostravy na řece Lučině v ostravské aglomeraci. V roce 2011 zde žilo téměř 80 tisíc obyvatel.

Jádro města, které bylo postaveno v 50. letech ve stylu socialistického realismu, bylo v roce 1992 vyhlášeno chráněnou památkovou zónou a nazváno podle tohoto stylu Sorela. Oblast Sorely je velice cenná svým nadčasovým urbanistickým řešením. Havířov byl vystavěn jako satelitní město Ostravy v 2. polovině 20. století - nachází se na spojnici Ostravy a Českého Těšína. Havířov je největší město v ČR, které nebylo okresní ani krajské. Ve městě je průmysl strojní, energetický, potravinářský a gumárenský.

Nejstarší zprávy o původních obcích na území Havířova se dochovaly z konce 13. a 1. poloviny 14. století. Počátky města souvisejí s výstavbou hornických sídlišť. Havířov vznikl 4. prosince 1955 na základě usnesení vlády ČSR z roku 1955 a usnesení krajského národního výboru v Ostravě ze dne 28. ledna 1955[2] z okrajových částí katastrálních území obcí Dolní Bludovice, Šenov a Šumbark, přičemž se okamžitě stal městem. Jedná se o nejmladší město České republiky. Jméno města bylo vybráno ve veřejné soutěži z 2350 zaslaných návrhů jako např. Horníkov, Bezručov, Čurdov, Faratín, Všemírov, Čestprácov, Čechurov, Nový Gottwaldov atd.

zdroj: wikipedie.cz

VšeCyklotrasaNaučná trasaTuristická trasaIn-Line

Brusle v parku Karolíny Světlé

Havířov Chotěbuz

Havířov Malá Prašivá

Mokřady Těrlicka

Odpočinková zóna v Havířově

Okolo Havířova

Šenovská naučná stezka - malý okruh

Šenovská naučná stezka - velký okruh

Z HAVÍŘOVA K ŘECE OSTRAVICI