Františkovy Lázně

Františkovy Lázně
Františkovy Lázně byly založeny 27. dubna 1793 jako Ves císaře Františka, v roce 1807 jim byl úředně přiznán název Františkovy Lázně. Františkovy Lázně se velice rychle proměnili na město a v roce 1865 je povýšil císař František Josef I. na město. Po napojení na saskou, bavorskou a českou železniční síť dostávají rozměr lázní světových a v období před 1.světovou válkou dosahují největšího rozkvětu.

Od doby svého vzniku až dodnes si Františkovy Lázně zachovaly charakter klidného přívětivého odpočinkového místa. Tento dojem vzniká výjimečným spojením původní okouzlující architektury se zelení rozlehlých parků a lesoparků.

V roce 1992 se území historického jádra města stalo městskou památkovou rezervací, kterou tvoří jedinečný architektonický a urbanistický komplex, který dokumentuje vývoj stavebních slohů, urbanismu a městské zeleně v 19. stol. v podobě svébytného fenoménu doby –léčebných lázní. Vedle klasicistní architektury je zde velice cenný soubor staveb ve slohu romantického historismu /1840-70/. Stejně cenná je soustava lázeňských parků, která dotváří charakter zahradního města. Městská památková rezervace Františkovy Lázně má rozlohu 92,4 ha , na jejím území je 105 zapsaných kulturních památek a jako celek je jedinečná.

Kontakt
Městský úřad Františkovy Lázně
Nádražní 5
351 01 Františkovy Lázně

Tel: 354 479 211
E-mail: urad@mufrlazne.cz

http://www.frantiskovy-lazne.cz/

VšeCyklotrasaTuristická trasa

Cyklotrasa z Františkových Lázní do Chebu

Výlet do Chebu přes Komorní hůrku

Výlet do Národní přírodní rezervace SOOS

Výlet na hrad Ostroh přes lesopark Amerika

Z Františkových Lázní za objevováním hradů

Za krásami Františkových Lázní

Body zájmu

Turistické cíle