Zámecká věž

Zámecká věž

Typ objektu: gotická třípatrová hranolová věž
Poloha: na skále nad Tržištěm v historickém centru Karlových Varů
Období výstavby: kolem roku 1358
Období přestavby: 1608 a 1766
Architekt: neznámý
Oficiální zpřístupnění: poloviny 14. století

Přístup k objektu

Přístup č. 1: K Zámecké věži dojdete z lázeňského centra města od Vřídla přes Jánský most až na Tržiště, odkud vystoupáte na Zámecký vrch k objektu. Krátká procházka je dlouhá asi 200 metrů a zabere Vám zhruba pět minut.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 na konečnou zastávku „Divadelní náměstí" a odtud stejnou trasou přes Tržiště až k Zámecké věži.
Historie objektu

Zámecká věž na skále nad Tržištěm v historickém centru města je posledním pozůstatkem malého gotického hrádku, který nechal vystavět císař Karel IV. patrně již v době kolem roku 1358. Během velkého požáru města v roce 1604 bývalý hrad vyhořel a změnil se ve zříceniny. Roku 1608 byla velká věž upravena na městskou hlásku.

V roce 1766 byla věž po dalším požáru doplněna arkádovým ochozem, ze kterého byli slavnostně vítáni fanfárami významní hosté lázeňského města. Později se odtud každoročně slavnostně zahajovala lázeňská sezóna. V roce 1911 byl ke skále pod Zámeckou věží přistavěn mohutný výtah podle projektu Friedricha Ohmanna, autora secesní Zámecké kolonády. Dnes se v objektu Zámecké věže nachází stylová restaurace a galerie Na ochozu.

http://www.karlovyvary.cz/cs/zamecka-vez/