Rozhledna Diana

Rozhledna Diana

Typ objektu: mohutná cihlová rozhledna doplněná krytým dřevěným ochozem
Poloha: Výšina přátelství přímo nad centrem Karlových Varů
Nadmořská výška: 562 m
Období výstavby: 1912 až 1914
Oficiální zpřístupnění: 27. května 1914
Celková výška: 40 m
Výška vyhlídkové plošiny: 35 m
Počet schodů: 150

Otevírací doba rozhledny Diana
leden:
mimo provoz
únor, březen, listopad, prosinec:
9:00 – 17:00
duben, květen, říjen:
9:00 – 18:00
červen-září:
9:00 – 19:00

Přístup k rozhledně

Přístup č. 1: Nejjednodušší přístup k rozhledně Diana je lanovou dráhou od GH Pupp v centru Karlových Varů. Na vrchol rozhledny se poté můžete dokonce nechat vyvézt elektrickým výtahem.

Přístup č. 2: Pokud chcete dopřát také svému tělu, z centra lázní stoupá řada krásných vycházkových cest až na vrch s rozhlednou, například modrá turistická trasa ze Staré Louky nebo můžete využít Vycházku č. 13.
Historie objektu

Zdejší vrch s nádherným rozhledem vypínající se nad lázeňským městem objevil pro turistiku v roce 1804 karlovarský nožíř Václav Drumm, který spolu se svým strýcem, kronikářem Augustem Leopoldem Stöhrem, proklestili les, na výšině umístili dvě odpočinková sedátka. Dobové průvodce propagovaly po celé 19. století toto místo jako nejlepší výhled na město. K četným poutníkům na nově upravenou výhlídku, se během let přidali i význační návštěvníci města, například Johan Wolfgang Goethe či Theodor Körner. Pěšky museli výletníci šplhat na strmý kopec až do počátku 20. století.
Lanová dráha byla na vrchol kopce vybudována roku 1909 a v letech 1912 – 1914 zde byla firmou karlovarského stavitele Františka Fouska vystavěna lovecká chata s přilehlou rozhlednou podle projektu karlovarského architekta Antona Breinla. Součástí zděné vyhlídkové věže se stal i moderní elektrický výtah. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo dne 27. května 1914 a ihned po svém vzniku se stala oblíbeným výletním cílem lázeňských hostů. Za první republiky nesla rozhledna jméno Hanse Kudlicha, po roce 1945 se krátce užíval název Benešova rozhledna. Nakonec se ustálil název Diana.

http://www.karlovyvary.cz/cs/rozhledna-diana-0/