Muzeum barokních soch, Chrudim

Muzeum barokních soch, Chrudim
Muzeum barokních soch představuje město Chrudim jako významné mimopražské  centrum barokního sochařství. Expozice muzea je umístěna ve zrekonstruovaných prostorách kostela sv. Josefa v areálu bývalého kapucínského kláštera v Chrudimi. Exponáty muzea, tvořené kamennými a dřevěnými plastikami špičkové kvality, reprezentativně zastupují fenomén východočeského sochařství závěru 17. a první poloviny 18. století. Kolekci tvoří díla Jiřího Františka Pacáka, Ignáce Rohrbacha (působících v kraji až hluboko za polovinu 18. století).

„Perlou“ expozice je velká skupina Kalvárie (kolem 1725), hluboce expresivní  dílo Ferdinanda Maxmiliána Brokofa, zde vůbec prvně výstavně prezentované. Sousoší Apoteózy sv. Jana Nepomuckého, jako vítěze nad světem, snad jedna z vůbec nejpůsobivějších oslav tohoto klíčového světce středoevropského baroka byla k vidění v Muzeu barokních soch do 8. srpna 2018. V současné době bylo sousoší vráceno na původní místo, pro které bylo před 300 lety vytvořené – do kapličky v Běstvině (stavitel Jan Blažej Santini-Aichel).

Autorem expozice je Mgr. Pavel Panoch, Ph.D., historik umění z Univerzity Pardubice.

Součástí prohlídky expozice je promítání filmu Kamenný příběh, který představuje chrudimskou sochařskou dílnu a její mistry, sochaře Jana Pavla Čechpauera a Ignáce Rohrbacha, a výstavbu dominanty hlavního chrudimského náměstí – sloupu Proměnění Páně (1724-1723), na němž se architektonickým návrhem podílel proslulý architekt Jan Blažej Santini-Aichel.

Vedle projekce filmu Kamenný příběh je expozice doplněna i dalším audiovizuálním programem, který osloví nejen odbornou veřejnost, ale i mnohem početnější skupinu zájemnců o českou historii a výtvarnou kulturu.

Muzeum jako kulturní centrum města
Muzeum je místem pravidelného konání kulturních a společenských akcí: koncertů vážné hudby, speciálních prohlídek, divadelních představení, svateb, promítání filmů, slavnostních předávání maturitních vysvědčení apod.

V kryptě muzea se konají krátkodobé výstavy.

Muzeum barokních soch je držitelem dvou prestižních ocenění
Muzeum barokních soch je držitelem dvou ocenění, která dokazují, že projekt „Rekonstrukce kostela sv. Josefa a Klášterních zahrad na Muzeum barokních soch“ v Chrudimi se skutečně vydařil.

Otevírací doba a vstupné:
http://www.barokochrudim.cz/navstevni-doba-a-vstupne/

Kontakt:
Chrudim, Školní náměstí

Objednání prohlídky:
+420 603 881 002
Pokladna muzea:
+420 603 881 004
chrudimdnes@chbeseda.cz

http://www.barokochrudim.cz/