Severočeská transverzální dráha

Severočeská transverzální dráha – nejromantičtější trať v Českém středohoří

Podívejte se na novou linku Litoměřice - Lovosice - Chotiměř, která by měla ve víkendovém režimu fungovat až do podzimu.

https://www.svestkovadraha.cz/o-draze/nova-turisticka-linka-t4/

Na trati Lovosice – Teplice, kterou postavila železniční společnost A.T.E Aussig – Teplitzer Eisenbahn (Ústecko - teplická dráha), byl provoz slavnostně zahájen 16.12. 1897.

(Dle císařské koncese z června 1896 mělo vybudování prvního úseku trvat přesně jeden rok od zadání stavby. Vzhledem k nepřízni počasí se ale nakonec termín zahájení posunul o dva měsíce).

Tato trať byla součástí tzv. Severočeské transverzální dráhy a vedla až do Liberce. Jejím původním účelem měla být doprava uhlí z Mostecké pánve mj. do lovosického cukrovaru a dále přes Českou Lípu a Mimoň do Liberce. Ve své době šlo tak o nejdelší dráhu v Českých zemích. Mimo nákladní dopravy ale sloužila i občanům jedoucím do lázní Teplice a na opačnou stranu z Lovosic (díky rychlosti 50km/h) dokonce jako rychlíkové spojení. Sklony trati dosahující nejvyšší hodnoty 25 promile, se později ukázaly pro provoz uhelných vlaků z Teplicka a Bílinska do Liberce jako nepříliš vhodné.Trať dnes označena 097 má romantický charakter a můžeme bez rozpaků říci, že je nejkrásnější v Českém středohoří. Stoupání skrze skalní masivy a rozhledy na údolí a kopce je vskutku úchvatné. Řada mostů, zářezů, náspů a mezi Úpořinami a Hradištěm navíc 233,7 metru dlouhý tunel.  Nejnižší stanice jsou ve výšce 155 m nad mořem Lovosice a vrcholová stanice Radejčín je už 365 metrů nad mořem. Během pár kilometrů musí vlak vystoupat o neuvěřitelných 210 výškových metrů. Bez potíží tak 115 let tak vedla trať sesuvným územím středohoří.

K masivnímu svahovému sesuvu, který část dráhy poškodil, došlo 7. 6. 2013. Existuje několik verzí vzniku zásadního narušení stability území, ale ty asi nemá cenu komentovat. Důležitější je, že trať, která si získala srdce výletníků, romantiků i mašinfírů se po 7 letech opět probouzí k životu.