Ledeburská zahrada, Praha

Ledeburská zahrada, Praha
Ledeburská zahrada je pražská historická zahrada, která se nachází na Malé Straně v městské části Praha 1. Je pojmenována po hraběti Adolfovi z Ledebouru. Ten získal přilehlý palác v roce 1852. Ledebourský palác vznikl již v roce 1601, zahradu založil v roce 1665 Jan Václav z Kolowrat.

Na nejspodnější terase zahrady se nachází dekorativní sala terrena. Naproti ní je umístěna bohatě členěná stěna s rozbíhajícím se schodištěm, jehož levé křídlo vede na horní zahradní terasy. V nice uprostřed stojí socha Herkula zápasícího s Kerberem, uprostřed terasy se nalézá fontána. Voda do ní byla původně přivedena až z kašny na Pražském hradě. Symetricky řazené terasy spojuje schodiště. Na vrcholu hlavní osy zahrady stojí otevřený pětiboký pavilón, který tvoří výraznou dominantu.

Zahrada postupně chátrala. S rekonstrukcí zahrady se začalo až v roce 1990. Společně s Malou Pálffyovskou zahradou byla otevřena pro veřejnost v roce 1995. Staticky i klimaticky exponovaná poloha na strmém svahu hřebene Pražského hradu spolu s nevhodně volenými či málo kvalitními stavebními materiály a zanedbáváním údržby jedním ze správců návštěvnického provozu vedly k poměrně rychlé degradaci omítek i částí zdiva. Dne 10. května 2016 tak Národní památkový ústav oznámil zahájení příprav nové komplexní rekonstrukce s tím, že zahrady budou po celou dobu veřejně přístupné.[2]

Od roku 1993 je správcem zahrad Národní památkový ústav. Zahrady jsou veřejnosti přístupné.

Přispěvatelé Wikipedie, „Ledeburská zahrada,“ Wikipedie: Otevřená encyklopedie, https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Ledebursk%C3%A1_zahrada&oldid=17418442 (získáno 2. 10. 2019).

Autor: Pastorius na projektu Wikipedie v jazyce čeština, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6346999

Body zájmu

Tipy na trasy