Hadí pramen

Hadí pramen

Typ památky: 15. karlovarský minerální pramen
Místo vývěru: Sadová kolonáda
Poloha: na levém břehu říčky Teplé uprostřed lázeňské části města Karlovy Vary
Prvně zachycen: 2001
Teplota: 30 °C
Vydatnost: 1,8 l/min
Obsah CO2: 1600 mg/l
Přístupnost: volně přístupný
Přístup k prameni

Přístup č. 1: K vývěru Hadího pramene v Sadové kolonádě ve Dvořákových sadech dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po levém břehu říčky Teplá kolem Mlýnské kolonády a Vojenského lázeňského ústavu. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 800 metrů a zabere Vám zhruba čtvrt hodiny.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 1 nebo MHD č. 4 na konečnou zastávku „Lázně III" a odtud zhruba 150 metrů přes Lázeňský most přes říčku Teplá kolem Vojenského lázeňského ústavu dojít k Sadové kolonádě.

Hadí pramen je zatím posledním zpřístupněným karlovarským minerálním pramenem. Do prostoru jihozápadního pavilonu Sadové kolonády byl vyveden během rekonstrukce promenádního objektu v roce 2001. Vývěr pramene ve tvaru hada je na vrcholu sloupu zdoben vázou s uchy tvořenými hady.

Název pramene je odvozen od užovek, které kdysi žily v hojném počtu za kolonádami. Hadí pramen obsahuje méně minerálů než ostatní prameny, zato však větší množství oxidu uhličitého. Již od svého zpřístupnění se stal pramen hojně vyhledávaným lázeňskými hosty.

http://www.karlovyvary.cz/cs/hadi-pramen/