Kaple Ecce homo

Poloha: v sedle pod Výšinou přátelství jihozápadně nad centrem Karlových Varů
Období výstavby: 1900
Architekt: neznámý
Oficiální zpřístupnění: 1900
Přístupnost: nepřístupná
Přístup ke kapli

Přístup č. 1: K oblíbenému rozcestí uprostřed lázeňských lesů vede bezpočet možných turistických cest. Ke kapli můžete vystoupat například lesními pěšinami 1,8 kilometru dlouhou náročnou cestou přes Vyhlídku Karla IV. po žluté turistické trase od Poštovního dvora.

Přístup č. 2: Druhou variantou je vyjet lanovou dráhou Diana do mezistanice Jelení skok a odtud se vydat příjemnou pěšinou asi 440 metrů po žluté turistické stezce z druhé strany přes rozcestí pod Dianou.
Historie objektu

Původně stávala při oblíbeném rozcestí lesních cest v sedle pod Výšinou přátelství barokní kaple Ecce homo, zvaná rovněž lesní kaple. V roce 1900 byla na jejím místě vystavěna novostavba pseudogotické kaple z režného zdiva. V sousedství kaple později vznikl dřevěný výletní lázeňský altán nazývaný Chopinova chata a kamenná Aranova lavice z roku 1906 na počest maďarského básníka Aranyho, který v těchto místech rád pobýval.
Na konci 20. století prošla kaple Ecce homo spolu s přilehlým altánem celkovou rekonstrukcí. Významné rozcestí se poté opět stalo vyhledávanou zastávkou výletníků a turistů uprostřed ticha karlovarských lázeňských lesů. Turistické chodníky odtud stoupají například k rozhledně Diana či Vyhlídce Karla IV.

http://www.karlovyvary.cz/cs/kaple-ecce-homo/