Muzeum La Grace, Terezín

Muzeum La Grace
aneb Vzhůru na palubu...
 
Na jaře 2016 vznikla v Kavalíru II ve městě Terezín expozice věnovaná La Grace. Je to ale také expozice námořní historie českých zemí. Dokazuje, že ač jste třeba suchozemec, tak ať děláte, co děláte, pokud máte moře v sobě, uvnitř ho zadržet nedokážete a nakonec to musí ven. Nedá vám to spát a dožene vás to k tomu, že musíte plout. A pokud nemáte na čem plout, loď si prostě musíte postavit.

Jádrem expozice jsou pozůstatky kýlu Nell Britt, 80 let starého baltského škuneru podobné velikosti jako La Grace, který bohužel svou námořní pouť už uzavřel. Výstava vás seznámí s tím, co La Grace je. Dozvíte se, proč a jak vznikla a budete svědky historie její stavby v loděnici v egyptském Suezu i spuštění na moře na sklonku roku 2010. Seznámíte se s historií La gracečeské námořní plavby, která je překvapivě mnohem košatější a podstatně delší než si mnozí myslí a není zdaleka omezena jen na Augustina Heřmana, inspirátora La Grace. V námořní historii byli Češi často nejen námořníky, objeviteli a korzáry, ale i kapitány lodí i ponorek.

Muzeum se samozřejmě zabývá i přítomností La Grace, tím, jak loď žije, kam a jak cestuje. Na lodi je možné strávit velice netradiční odpočinkovou dovolenou, ale také týden výcviku v každodenní službě v pozici námořníka nebo absolvovat zcela oficiální námořní kurzy a kvalifikační studia. Uvidíte, kam loď pluje, co vše je tam k vidění a k zažití. Seznámíte se i s tím, jak La Grace před pár lety ztroskotala, byla zachráněna a nakonec se díky stovkám dobrovolníků i podporovatelů znovu zrodila. Vejdete do téměř skutečného podpalubí historické dřevěné plachetnice, kde získáte alespoň částečný dojem, jaké to je plavit se na podobné lodi. A nakonec se dozvíte o tom, jak si naše jediná školní loď, plující pod českou vlajkou, vedla v mezinárodních závodech plachetnic The Tall Ships Races a Lycamobile Mediterranean Tall Ships Regatta pořádaných mezinárodní organizací Sail Training International, a uvidíte, jaké trofeje si z nich přivezla.

Kontakt
tel: +420 604 269 192
email: ShipLaGrace@gmail.com

https://www.lagrace.cz/cs/muzeum

Body zájmu

Tipy na trasy