Führichův dům, Chrastava

Führichův dům, Chrastava
K zajímavostem Chrastavy patří  dochované dřevěné lidové stavby - podstávkové domy - z konce 18. a začátku 19. století.

Patří k nim i rodný dům malíře evropského významu Josefa Führicha, který se zde narodil 9. února 1800. Když byl J. Führichovi rok, dům vyhořel. Jeho otec Wenzel Führich postavil nový v roce 1802 a ten stojí zachovalý dodnes. Dnes je tato stavba státem chráněná památka a je v majetku Města Chrastavy. Byla tu zřízena pobočka Městského muzea. V přízemí se nachází expozice původního nábytku a dalšího dobového zařízení. V prvním patře lze shlédnout minimuzeum Josefa Rittera von Führicha a jeho díla.

Nejznámnější je jeho oltářní obraz "Madona v zeleném loubí", jehož originál visí v kostele sv. Vavřince v Chrastavě. Dále jsou zde k vidění originály barevných litografií dalších chrastavských malířů, Wille Sitteho a kopie děl malířů Gustava Kratzmana, Wilhelma Kandlera, Josefa Quaissera, všichni rodáci z Chrastavy.

Führichův dům se nachází kousek od náměstí v ulici Víta Nejedlého. Další podstávkové domy najdeme v Chrastavě na autobusovém nádraží, v Pobřežní ulici, v Liberecké ulici a cestou na Vísku.

Otevřeno je denně duben - říjen 9:00 - 12:00  13:00 - 16:00 hod. Mimo sezonu se lze objednat na čísle 485 143 161 - pí Marxová

http://www.chrastava.cz/