Zřícenina hradu Jenštejn

Hrad Jenštejn

Jenštejn je zřícenina hradu ve stejnojmenné obci v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji. Od jména hradu odvozují svůj přídomek páni z Jenštejna. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. Hrad byl zpřístupněn veřejnosti po opravě v roce 1977. My jako Oblastní muzeum Praha-východ zde spravujeme expozici o době života na hradě s dobovými vyobrazeními a modelem hradu. Hradní věž převyšuje okolní rovinatou krajinu, a využívá se jako rozhledna.

Expozice hradu Jenštejn
V areálu hradu Jenštejn najdete dva malé expoziční prostory – bývalý strážní domek vpravo od brány, kde je i prodej vstupenek, a okrouhlou věž hradu.

V přízemí hradní věže můžete nahlédnou proskleným průhledem do podzemní „hladomorny“, ve vyšších patrech, kam vystoupáte po původním točitém schodišti, na vás čeká expozice věnovaná historii hradu, výsledkům archeologického výzkumu a osobě Jana z Jenštejna, nejvýznamnějšího z dlouhé řady jeho majitelů. Prohlédnete si hezky zachovalý zaklenutý prostor gotické kaple a po zdolání posledního úseku schodů a těžkého poklopu vystoupíte na samý vrchol věže, který je upraven jako rozhledna. Možná budete překvapeni, jak daleký pohled do rovinaté krajiny středního Polabí se vám z vyhlídky otevře.

Ve strážním domku u brány máte možnost si prohlédnout expozici věnovanou celé historii obce, která zahrnuje i několik tisíc let pravěkého osídlení. Seznámíte se s  objevy nejvýznamnějších archeologických lokalit v katastru Jenštejna, na leteckých snímcích si prohlédnete půdorys obce s hradem a podhradím z „ptačí perspektivy“ a načerpáte vědomosti o životě vsi ve středověku a novověku. Zajímavostí je instalace dobového interiéru malé světnice, ilustrující životní podmínky venkovské chudiny v posledním obývaném domku podhradí ještě v 1. polovině 20. století. Pro odvážnější je přístupný i prostor temného sklípku, vytesaného do skály.

Otevírací doba
http://www.muzeumbrandys.cz/cz/expozice-hradu-jenstejn

Vstupné
dospělí 40 Kč
rodinné 70 Kč
další informace zde

Kontakt:
Zřícenina hradu Jenštejn
V podhradí 52
250 73 Jenštejn

+420 775 310 953
+420 326 396 599
Hradjenstejn@gmail.com

http://www.muzeumbrandys.cz/cz/zricenina-hradu-jenstejn