Karlštejnský královský advent

Název:
Karlštejnský královský advent

Místo konání:
Karlštejn

Datum konání:
2. a 23. prosince 2018

Popis akce:
Do podhradí po roce dorazí císařovna Eliška
Karlštejnský královský advent se koná v neděli 2. a 23. prosince

Karlštejnský královský advent budou slavit obyvatelé i návštěvníci Karlštejna hned dvakrát: první a poslední adventní neděli. Na oba dny je připraven bohatý program.

Poprvé bude na náměstí před Muzeem betlémů živo v neděli 2. prosince. Počínaje 13. hodinou tu budou diváky bavit kapely Kapičky, Čenkomor, Ajeto a Třehusk i šermíři ze skupiny Alotrium. Těsně před příjezdem vladařovy choti zazpívá známá muzikálová herečka Michaela Nosková. Eliška mezi své věrné podddané – na koni a v čele loučového průvodu – dorazí za zvuků fanfár v 16.30. Přivítá ji karlštejnský rychtář i purkrabí hradu, vinaři ji uctí letošním vínem z místních vinic, zástupce pivovarnického cechu na její počest narazí soudek s karlštejnským pivem Karlíček. Speciální program si pro královnu chystají děti z místní školy, při jejichž vystoupení bude rozsvícen před Muzeem betlémů vánoční strom.

Druhá oslava Karlštejnského královského adventu se uskuteční o »zlaté« neděli 23. prosince. Program bude podobný, jen účinkující se zčásti obmění a návštěvníci se dočkají také živého betlému nebo ohňové show. Budou vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší vánoční cukroví. Mimochodem zúčastnit se může každý – případní zájemci o účast mohou své vzorky přinášet od 17. do 23. 12. 10.00 do místního Muzea Betlémů. Vítěz soutěže obdrží obří vařečku s podpisem předsedy hodnotící poroty, známého herce a obyvatele Karlštejna Pavla Zedníčka.  Královně po jejím příjezdu tentokrát zapěje další slavný Karlštejňan Pavel Vítek. Oba dva dny se diváci mohou těšit také na stylový jarmark, otevřený hrad Karlštejn i několik místních muzeí, svařák a ochutnávku karlštejnského vína i piva uvařeného speciálně pro tuto příležitost.

Neděle 2. prosince 2018 od 13.00 hodin
country kapela KAPIČKY
šermířská skupina ALOTRIUM
hudební sdružení ČENKOMOR
Dětská skupina AJETO
Dvůr Sofie
staropražská kapela TŘEHUSK
Michaela NOSKOVÁ, muzikálová herečka a zpěvačka
16.30 Loučový průvod s KRÁLOVNOU ELIŠKOU
fanfáry na počest královny
naražení soudku s karlštejnským pivem Karlíček
přípitek karlštejnským vínem
ZŠ Karlštejn
rozsvícení vánočního stromu

Neděle 23. prosince 2018 od 13.00 hodin
Kapela MOJE KAFE!
šermířská skupina ALOTRIUM
DOMEČEK Karlštejn
Folklorní soubor KAMÝČEK
staropražské vánoce s kapelou TŘEHUSK
ŽIVÝ BETLÉM
VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE O NEJLEPŠÍ CUKROVÍ
Pavel VÍTEK
16.15 Loučový průvod s KRÁLOVNOU ELIŠKOU
fanfáry na počest královny
naražení soudku s karlštejnským pivem Karlíček
přípitek karlštejnským vínem
Pavel ZEDNÍČEK
MŠ Karlštejn
ohnivé kejkle metačů ohně

KARLŠTEJNSKÁ MUZEJNÍ STEZKA
Muzeum vína, Muzeum lehkého opevnění, Muzeum uniforem, Muzeum hodin, Mikropivovar, Muzeum betlémů, Muzeum voskových figurin