Československý kolek, Roztoky

Název:
Československý kolek... milovník nejen rumu a tabáku

Místo konání:
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Datum konání:
8. Červen 2018 - 18. Listopad 2018 - 18:00

Popis akce:
Výstava, kterou jsme pro Vás přichystali s názvem „Československý kolek – milovník nejen rumu a tabáku“, je zaměřena na malý papírek s velkým významem - kolek, který nás doprovází celým životem. Setkáme se s ním již při narození, během studií, úzce souvisí také s naším bydlením a dalšími aktivitami.

Soustředili jsme se také na výrobu kolku a jeho padělání. V této souvislosti Vás seznámíme s největším padělatelem, který na našem území působil a o kterém byla natočena rozhlasová hra.

Budete mít možnost spatřit a dočíst se o kolkování bankovek, cenných papírů, ale také kalendářů, hracích karet, rozhlasové koncese a dalších zajímavých tématech, které by Vás pravděpodobně ani nenapadly.

Stejně jako známky jsou také kolky dokladem doby, ve které byly vytvořeny. Jejich tvorbou se zabývali známý umělci, např. prof. Jaroslav Benda, byly vyhlašovány veřejné soutěže a oslovovány umělecké školy.

V prostorách výstavy je instalovaná dobová padělatelská dílna, která dokumentuje precizní práci nejen tiskaře kolku, ale především práci padělatele.

Tvorbu kolku a jeho vlastní návrh si budete moci vyzkoušet v naší umělecké dílně.

V návaznosti na tuto jedinečnou výstavu, která se v České republice koná vůbec poprvé, vzniklo také několik publikací, které budou postupně představeny. Např. tzv. slovníček - ABC kolků, pohledy, kalendáře či velká kniha o kolku s názvem „Život s kolkem“.

Výstava se koná za finanční podpory a pod záštitou Ministerstva kultury České republiky

Doprovodný program:
Komentované prohlídky
Ruční dílny pro malé i velké (tvorba vlastního kolku – okolkování vlastního předmětu či vlastnoručně vyrobeného likéru/lektvaru): 22. června od 10 hodin
Divadelní představení: 10. června od 15 hodin, 14. července od 15 hodin, 1. září od 11 hodin

Vernisáž výstavy: 7. června od 16.30 hodin ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy

https://www.muzeum-roztoky.cz/akce/490-ceskoslovensky-kolek-milovnik-nejen-rumu-tabaku

Body zájmu

Tipy na trasy