Oblík, Šumava

Oblík, Šumava
Oblík (německy Steiningberg) je hora v pohoří Šumava v oblasti Kvildských plání, v povodí Vydry. Nachází se v katastrálním území Prášily zhruba 4,5 km jihozápadně od Srní. Je to výborné rozhledové místo a s výškou 1225 metrů také 100. nejvyšší hora Česka.

Jméno
Místními obyvateli je také označován jako „Pařezák“.

Přístup
Modře značená stezka vede na Oblík od západu z rozcestí Za Oblíkem (1150 m). Na toto rozcestí se lze dostat z Modravy přes Javoří Pilu, ze Srní přes Zelenou horu nebo z Antýglu a Rokyty přes Tříjezerní slať.

Výhled
Oblík je jedním z nejlepších šumavských vyhlídkových vrcholů. Kruhový výhled umožňuje vrcholová skála na dříve odlesněné plošině (důsledek kůrovcové kalamity a polomů). Dnes zde však roste nový les a výhled bude do několika let zakryt. Z Oblíku jsou vidět na západě Poledník, na severu Kašperk, Srní, na východě Huťská hora, Boubín, Černá hora, na jihu Velká Mokrůvka, Luzný, Roklan.

Zajímavosti
V jihovýchodním sedle (1066 m) se nachází rašeliniště Tříjezerní slať.
Na jižním svahu u Javořího potoka se nachází Javoří pila (1030 m), kde do roku 1950 stávala hájenka s hostincem U Tetřeva. Po roce 1950 zde byl postaven Objekt 6. roty 7. brigády Pohraniční stráže. Dnes je tu pouze turistické rozcestí a jsou zde sotva patrné základy dřívějších staveb.

Přispěvatelé Wikipedie, „Oblík (Šumava),“ Wikipedie: Otevřená encyklopedie, https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Obl%C3%ADk_(%C5%A0umava)&oldid=15697156 (získáno 9. 05. 2018).

Autor: Dingoa na projektu Wikipedie v jazyce čeština, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6962211