Slezskoostravský hrad, Ostrava

Slezskoostravský hrad

První písemná zmínka o existenci Slezskoostravského hradu se vztahuje k 2. srpnu 1297. Toho dne se v Ostravě sešli moravští a těšínští šlechtici v čele s těšínským knížetem Měškem a olomouckým biskupem Dětřichem z Hradce aby projednali spory, které vznikaly tím, že hraniční řeka Ostravice v důsledku častých záplav měnila své řečiště.

Spor byl úspěšně vyřešen. Od roku 1327 patřilo Těšínsko k Českému státu a Slezskoostravský hrad ztratil svou funkci pohraničního hradu. Řeka Ostravice přestala být státní hranicí a stala se hranicí mezi panstvími olomouckého biskupa a těšínského knížete, mezi Moravou a Slezskem.O významu, jenž hradu přikládali jeho vlastníci, svědčí fakt, že byl již ve 13. století obehnán 4 metry vysokou a 2,5 metry širokou zdí.

Slezskoostravský hrad byl třípodlažní stavba s ochranným hradebním systémem. V 16. století byla vybudována vstupní brána s věží, která se dochovala dodnes. V důsledku důlní činnosti stavba poklesla o 16 m, v 80. letech 20. století prošla neodbornou rekonstrukcí.

Ve 40tých letech 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek. V roce 1872 zámek vyhořel, byl však ještě obnoven. Hlavní příčinou jeho další zkázy byla těžba v uhelných slojích přímo pod zámkem.

Stálé expozice
V prostorách hradu jsou přístupné stále expozice: Čertí škola, Permoníci a čerti v podzemí Slezskoostravského hradu, Muzeum záhad, Mauzoleum Xavera Yáchyma Zahozence, historie útrpného práva, Expozice Hračky Vašeho dětství, expozice Cesty za kořením v  hradní věži, Zbrojnice, Kovárna, Dřevořezby, Obřadní síň, Hradní betlém

Zajímavosti
Na Slezkoostravském hradu máme také zaznamenané rekordy:
Největší desková dřevořezba (12 x 1,6m)
Nejdelší řetěz z jednoho kusu kmene (uznaný český rekord)

Otevírací doba
březen, duben, květen
úterý až neděle    10:00 - 18:00

červen, červenec, srpen
pondělí až neděle 9:00 - 19:00

září, říjen
úterý až neděle    10:00 - 18:00

listopad
úterý až neděle    10:00 - 16:00

prosinec
pondělí až neděle 10:00 - 18:00

Vstupné
80 Kč    dospělí
40 Kč    děti od 3 let, studenti, ZTP, důchodci

Kontakt
hrad.ovas@cerna-louka.cz
Tel. 596 111 457

http://hrad.cerna-louka.cz/cs/slezskoostravsky-hrad